# V starovekom Grécku si dal vždy prvý dúšok vína hostiteľ ako dôkaz, že víno nie je otrávene a z tohto vznikol výraz „pripiť si na zdravie“.
# Talianska štúdia tvrdí, že ženy, ktoré vypijú dva poháriky vína denne, majú lepší sex ako tie, ktoré víno nepijú.
# V Biblií – Starom zákone, len v knihe Jonáša nie je zmienka o víne alebo viniči.
# Najstaršia fľaša vína na svete je z roku 325 a bola nájdená v jednom z rímskych sarkofágov.
# Narastá počet vedeckých dôkazov, že mierne a pravidelné pitie vína môže znížiť riziko srdcových ochorení, Alzheimerovej choroby a mŕtvice.
# Červené víno ma lepšie antioxidačné účinky ako biele víno.
# Kalifornia je štvrtým najväčším výrobcom vína po Francúzsku, Taliansku a Španielsku.
# Chammurapiho zákonník (1800 pred nl) obsahuje zákon, ktorý trestá podvodné víno predajcu a to utopením v rieke.
# Najhoršie miesto pre uloženie vína je zvyčajne v kuchyni a to z dôvodu, že je príliš teplá na bezpečné uloženie vína.
# Bohatšie a ťažšie jedlá idú dohromady s bohatšími a ťažšími vínami, ľahšie jedlá si vyžadujú ľahké víno. Červené víno sa zvyčajne podáva s červeným mäsom, biele víno s bielym mäsom a rybami a sladké víno s dezertmi.
# Väčšina vín sú navrhnuté tak, aby sa spotrebovali v priebehu niekoľkých rokov od výroby. Drvivá väčšina vyrábaných vín sú pripravené na pitie a nemajú veľký potenciál pre starnutie. Je vzácnosť ak vydrží dlhšie než desaťročie.
# Okrem kostolov a kláštorov, len ďalšie dve veľké stredoveké inštitúcia získavali veľkú časť svojich príjmov z vína: nemocnice a univerzity.
# V stredoveku najväčšími a najviac inovatívnymi vinármi boli rehoľné rády.
# V stredoveku sa prepravovalo víno po svete za pomoci mechov. Zvieracie kože (zvyčajne z bravčové) boli čistené a obrátené naruby tak, že chlpatá strana bola v kontakte s vínom.
#Štandardný pohár suchého červeného alebo bieleho vína obsahuje okolo 110 kalórií. Sladšie víno má viac kalórií.
# S vekom majú červené vína tendenciu strácať farbu a nakoniec končia akési tehlovo červené. Na druhej strane, biele vína získavajú farbu stávajú sa zlatým a nakoniec hnedo-žltým mokom.
#Jedna z najviac citovaných legiend o objave vína je príbeh Jamsheed semi – perzského kráľa. Žena z jeho háremu sa pokúsila vziať si svoj život kvaseným hroznom, ktoré bolo považované za jedovaté. Víno bolo objavené keď zistila, že ju omladzuje.
foto:shutterstock.com