Klíčky alebo naklíčené semená majú vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov, a preto sú skvelé hlavne v tomto zimnom období, keď sa na našich tanieroch neobjavuje toľko čerstvej zeleniny a ovocia. Klíčky v sebe obsahujú obrovskú energiu, ktorú potrebuje rastlina v prvých fázach rastu a preto sú hodnotné pre náš organizmus.
Klíčky majú široké využitie v kuchyni. Môžete si ich pridať do obľúbeného šalátu či len tak na chlebík s maslom. Sú obľúbenou prísadou najmä v ázijských jedlách a novodobým trendom je ich pridávanie do výživných smoothies.
Mnoho ľudí má voči klíčkom predsudky a tvrdí, že je to potrava pre bylinožravce, no určite ich odporúčam aspoň raz vyskúšať. Mne osobne chuťou niektoré z nich pripomínajú prvý letný hrášok, iní zas tvrdia, že chutia po gaštanoch. Tak ak ste na ne dostali chuť, poďme sa pozrieť na to, ako si takéto klíčky vypestovať.
Klíčky sú bežne dostupné vo väčších superkmarketoch, no prečo si ich nepripraviť doma, keď je to také jednoduché a aj cenovo výhodnejšie!
Veľkou výhodou je, že ich môžete mať kedykoľvek počas roka, pretože ich rast nie je podmienený vonkajším počasím, ale iba vašim voľným časom či vôľou.
Nakličovať sa dá skutočne všeličo – od fazuliek mungo, adzuki, šošovice cez nelúpanú slnečnicu či sezam až po orechy či rôzne obilniny.
Základný postup je, že si semená najprv namočíme do studenej vody na cca 8 – 12 hodín (najlepšie cez noc). Na druhý deň vodu zlejeme, misku prikryjeme (najlepšie utierkou, určite nie fóliou, pretože klíčky musia dýchať) a uložíme ju na nejaké tmavé miesto (ja misku dávam do potravinovej skrine). Klíčky pravidelne preplachujeme (2 – 3-krát denne) po dobu 3 dní. Po vyklíčení klíčky uložíme v chladničke a spotrebujeme do 3 dní.
Ak vám klíčky začali plesnivieť či voňajú nakyslo vyhoďte ich, pretože by ste si mohli poškodiť!
Ale prečo vlastne nakličovať keď si to jednoducho môžeme uvariť a zjesť? Semienka, zrná, strukoviny a orechy sú vytvorené tak, aby prežili tráviacu sústavu. Sú vybavené enzýmami, ktoré ich chránia pred natrávením a vstrebaním. Pri namočení a následnom klíčení sa postupne obsah týchto enzýmov znižuje a naopak sa zvyšuje množstvo vitamínov, minerálov a iných dôležitých látok. Namočenie a klíčenie zaručuje ľahšie trávenie a taktiež vyššiu nutričnú hodnotu.
foto: hgtv.com, andelske-obrazy.blog.cz, shutterstock.com