Čo bolo skôr? Slovo puzzle alebo skladačka puzzle? Alebo sa objavili naraz? Výraz „puzzle“ pochádza zo slova „pusle“, ktoré má svoje základy vo Francúzštine. Objavil sa v polovici 17. storočia, teda ešte predtým, ako bola táto obľúbená skladačka vymyslená. A čo to znamená? „Puzzle“ je „hlavolam“ a „pusle“ znamená „zmiasť, spliesť“. To je pôvod slova, ale aký je pôvod tejto legendárnej zábavky pre deti aj dospelých?
Prvé puzzle vznikli v Británii
Písal sa rok 1767 a slovo „puzzle“ sa už viac ako storočie používalo, keď John Spilsbury dostal skvelý nápad. Britský kartograf a rytec prilepil na drevenú dosku mapu svetu a narezal ju na menšie diely. Takto vznikli prvé puzzle, ale na čo slúžili? Bola to pomôcka pre deti, ktoré sa takouto hravou formou učili zemepis. Vtedy Johnovi ani vo sne nenapadlo, že sa niekedy budú vyrábať puzzle s 5000 dielikmi a z tejto učebnej pomôcky sa stane fenomén.
Puzzle sú skutočný fenomén
O tom, že sú puzzle skutočným fenoménom, svedčí aj to, že sa vyrábajú pre deti, väčšie deti, dospelých aj pre seniorov. Nechýbajú ani drevené či 3D skladačky. Niektorí si na uvoľnenie a zresetovanie hlavy nalejú pohár vína Mrva a Stanko, iní si začnú skladať puzzle. Ale o tom, že je to obľúbená kratochvíľa na celom svete, svedčí aj to, že sa konajú rôzne súťaže a dokonca aj majstrovstvá sveta v skladaní puzzle. Ak si myslíte, že patríte medzi tých najlepších, prihláste sa a zmerajte si sily s ostatnými súťažiacimi z celého sveta.
Puzzle ako edukačná hračky
Puzzle však nie sú obyčajnou hračkou, patria do kategórie „edukačné“. Ak sa s nimi deti hrajú, tak vplývajú na ich rozvoj – skladaním si zlepšujú jemnú motoriku a zároveň rozvíjajú logické myslenie, predstavivosť a schopnosť riešiť problémy. Preto ak chcete hračku, ktorá dieťa nielen zabaví, ale ho aj niečo naučí, puzzle sú skvelou voľbou.
ilustračné foto: pixabay.com