Všetko, čo ste chceli vedieť o potení!

0
1147

Už starí Egypťania používali vonné škoricové oleje a holili si podpazušie v túžbe príjemne voňať. Hoci žijeme v 21. storočí, stále je pre nás dôležitá osobná vôňa našich partnerov a ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu. Ako zdôrazňuje psychoterapeutka Karin Řeháková, spolupracujúca s kozmetickou značkou Dove, nezvládnutý telesný pach môže významne negatívne ovplyvniť, ako nás budú prijímať ľudia v našom okolí. Potenie ako fyziologický proces najskôr príliš ovplyvniť nedokážeme, ale vďaka nasledujúcim radám zmiernite nepríjemný stres a jeho následky, ktorým je napríklad nepríjemný, zapáchajúci pot. Istotu pre každučký okamih vám dodajú dvaja ochrancovia: duševná pohoda a váš obľúbený antiperspirant. Vďaka obom budete môcť sebaisto prechádzať každým dňom svojho života!

Niekoľko faktov o potení:

  • Denne vypotíme pol litra tekutiny
  • Naše telo sa následne bráni pred prehriatím a vylučuje nežiaduce látky
  • Ľudské telo má dva typy potných žliaz: ekrinné, ktoré vylučujú zmes vody a iónov a apokrinné, ktoré obsahujú vyšší podiel bielkovín a tukov a sú činné najmä v stresových situáciách
  • Za nepríjemnú vôňu sú zodpovedné baktérie, ktoré rozkladajú pot a nachádzajú sa predovšetkým v podpazuší a slabinách
  • Predchádzať nežiaducemu telesnému pachu pomáhajú antiperspiranty: vďaka svojim účinným zložkám obmedzujú vlastné potenie, krásne voňajú a tie od značky Dove sa navyše vďaka ¼ hydratačného krému pomáhajú starať o jemnú pokožku podpazušia

S odborníčkou značky Dove, psychoterapeutkou Karin Řehákovou, sme zisťovali najčastejšie dôvody potenia.

Kedy sa potíme najviac? 

„Samozrejme pri športe, potenie pri pohybe je však úplne v poriadku! Nebojte sa teda dať si poriadne do tela a zapotiť sa. Pri športe používajte oblečenie z kvalitných materiálov, aby pokožka mohla dýchať a nechajte telo odplaviť všetko nežiaduce. Po športovom výkone sa nezabudnite osprchovať a znovu aplikovať váš obľúbený antiperspirant. Telo hydratujte tiež zvnútra, ideálne vyváženými minerálnymi vodami či bylinkovým čajom.“

Čo so „studeným“ potom a nepríjemnými dôsledkami stresu?

Umenie zvládnuť stres tkvie v tom, že si ho najprv musíme uvedomiť a naučiť sa vnímať signály nášho tela, medzi ktoré patria nepríjemné pocity tlaku, zažívacie ťažkosti, nepríjemné a zapáchajúce potenie a podobne.

„Práve tieto vplyvy nášho životného štýlu môžeme pozitívne ovplyvniť zmenou prístupu k životu a prevenciou negatívneho stresu,“ hovorí Karin Řeháková. „Stravujte sa zdravo a racionálne, vyhnite sa priemyselne spracovaným výrobkom, ako sú napríklad údeniny či trvanlivé pečivo. Zvoľte si pohyb, ktorý vám bude robiť radosť a ktorému sa budete pravidelne venovať. Obnovujte svoju myseľ i telo kvalitným spánkom. Do svojich kozmetických rituálov zaraďte antiperspiranty, aby ste voňali sebe i svojmu okoliu.“

Dôležité stretnutie, romantické rande? 

Predstavte si situácie, z ktorých máte strach – môže to byť prvé rande s vysnívaným idolom, alebo napríklad dôležitá schôdzka s vašim šéfom, na ktorej chcete požiadať o zvýšenie platu. Predstavte si, čo najhoršie sa môže stať. Schválne preháňajte tak, až vám samotná situácia bude pripadať vtipná a prehrávajte si rôzne varianty. Potom si predstavte situáciu tak, ako si prajete, aby prebehla. Verte, že všetko dopadne tak, ako má. Buďte si istí, že na každý moment, ktorý vám osud prihrá do cesty, ste už pripravení, čerpajte zo svojej hlbokej múdrosti. A nebojte sa zasmiať sami sebe, objavujte humorné stránky života. Rozdiel medzi optimistom a pesimistom je práve v uhle pohľadu!

Aké sú ďalšie postupy, ktorými môžeme pestovať vnútornú pohodu?

Uvedomte si, čo všetko svojmu telu dlhujete! Naučte sa naozaj relaxovať, vyhraďte si čas len sami pre seba a robte len tie veci, pri ktorých je vám dobre. Niekto si najlepšie oddýchne pri dlhej prechádzke v prírode, niekto sa zase najlepšie uvoľní pri masáži. Nájdite si „svoj​​“ spôsob relaxácie a nebojte sa do seba investovať dostatok času. Vaše telo vám to vráti. „Naučte sa efektívne komunikovať!“ Poznáte príslovie „Zdieľaná bolesť, polovičná bolesť; zdieľaná radosť, dvojnásobná radosť“? Nebojte sa pochváliť sa, rovnako tak ako neskrývajte svoje sklamanie alebo obavy.

Zhrnuté podčiarknuté, rada psychoterapeutky znie takto: „Starajte sa o svoju duševnú pohodu a nezabúdajte používať svoj obľúbený antiperspirant, s ktorým vás nič nezaskočí!“

Ako na stres?

  • Naučte sa relaxovať, vyhraďte si pravidelný čas len pre seba
  • Premýšľajte o svojom jedálničku, vyraďte z neho priemyselne spracované výrobky
  • Pravidelne sa hýbte a dbajte na kvalitný a dostatočný spánok
  • Stresové situácie si dopredu predstavte a v hlave si prehrajte rôzne vtipné aj absurdné scénky a verte, že každú prekážku prekonáte
  • Každé ráno použite svoj ​​obľúbený antiperspirant značky Dove, ktorý vám zaručí ochranu pred nežiaducim potením a zároveň sa stará o jemnú pokožku vášho podpazušia