Ak chcete byť dôslední, zoznam domácich prác v rámci predvianočného upratovania dokáže byť poriadne dlhý, všakže? Nepokazte si sviatočnú atmosféru myšlienkami na neupratanú knižnicu či nevyleštené okná a plánujte v predstihu. Ak začnete s veľkým upratovaním už teraz, do Štedrého dňa stihnete všetko s prehľadom a bez stresu.
Najdlhšie sa pri upratovaní zdržíte pravdepodobne v priestore kuchyne. Okrem kuchynskej linky, varenej dosky, rúry na pečenie či mikrovlnnej rúry si vašu pozornosť zaslúži aj chladnička. I keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, na sklenených policiach sa zvyknú hromadiť tuky a na zadnej časti chladničky sa môžu nachádzať plesne. Dobrou správou je, že vyčistenie celej chladničky sa dá zvládnuť pomerne rýchlo a jednoducho.
Ako na čistenie chladničky?
Pred samotným čistením odporúčame chladničku vypnúť. Neplytvajte zbytočne energiou. Následne z nej povyberajte všetky uskladnené potraviny a hneď ich vytrieďte podľa dátumu spotreby. Tie, ktorých trvanlivosť skončila, vyhoďte jednoducho do smetí.
Z priestoru však vyberte aj všetky police a zásuvky. Tie potom umyte v dreze alebo vo vani dezinfekčným saponátom na umývanie riadu. Existujú aj špeciálne prípravky proti plesniam a baktériám, avšak postačí vám aj doma vyrobený prostriedok na čistenie – zmiešajte teplú vodu s octom či jedlou sódou. Ocot aj sóda účinne zbavia chladničku nežiadúcich pachov.
Prázdny vnútorný priestor chladničky umyte mäkkou hubkou či handričkou, a to od hora smerom dolu. Buďte dôslední a neprehliadnite ani ťažko dostupné miesta. Pozornosť venujte aj dverám chladničky, taktiež gumovým tesnaniam na nich. Hubku po jednom použití vyhoďte a na každé čistenie použite vždy novú.
Umytý priestor poutierajte suchou handričkou, taktiež vybraté police a zásuvky. Po ich vložení späť, nechajte chladničku ešte pol hodinu otvorenú, až potom ju zapnite a nastavte termostat na požadovanú teplotu chladenia.
Ako bojovať so zápachmi v chladničke?
Správne fungujúca chladnička by nemala pri prevádzke zapáchať. Nepríjemné pachy môžu byť spôsobené silne aromatizujúcimi jedlami, ktoré je vhodné umiestňovať do uzatvárateľných nádob. Existujú aj triky ako jednoducho predchádzať pachom, a to vložením nádobky do spodnej časti chladničky s jedlou sódou alebo mliekom. Obe suroviny pohlcujú zápachy. Ak chladničku nejaký čas nepoužívate, vypnite ju a nechajte ju pootvorenú. Z plastov sa totiž pri vysokej teplote uvoľňujú prchavé látky, ktoré spôsobia vo vnútri nepríjemný zápach.
Chladničky z bežných materiálov sa odporúča čistiť každé štyri týždne. Kombinovanú chladničku gorenje NRK62JSY2B z kolekcie Simplicity stačí vďaka špeciálnej technológii IonAir čistiť jedenkrát za tri mesiace. Technológia IonAir zabezpečuje zdravé prostredie vytváraním záporne nabitých iónov v priestore chladničky. Tie čistia vzduch, zabíjajú väčšinu baktérií, zabezpečujú optimálnu vlhkosť a odstraňujú zápachy. Spolu s funkciou MultiFlow 360° ide o dokonalý vetrací systém s rovnomernou cirkuláciou vzduchu, ktorá významne predlžuje trvanlivosť potravín v chladničke a vytvára pre ne to najzdravšie prostredie na uskladnenie. Chladnička je zaradená do energetickej triedy A++, je široká 60 cm a vyrába sa v dvoch farbách – v bielej a grafitovo čiernej. Svojim dizajnom a farebným prevedením tak zapadne do každej kuchyne.