Tipy ako pripraviť okná pred zimou

0
2163

I keď sa ešte tešíme z plusových teplôt a z posledných slnečných lúčov, už čoskoro privítame zimu. Práve preto je dobré využiť posledné jesenné dni, kedy môžeme pripraviť naše okná na chladné počasie. To všetko prostredníctvom jednoduchých krokov, vďaka ktorým okná vydržia sneženie aj silné mrazy. Údržba okien nie je ťažká a oplatí sa jej venovať chvíľu času, predovšetkým pred zimou. Dobre udržiavané okna budú chrániť náš domov pred mrazivým vzduchom a nás pred vysokými účtami za kúrenie.

Zima je ročné obdobie, ktoré je pre naše okná najnebezpečnejšie. Ostrý vietor, silné sneženie, či nízke teploty by mohli mať zlý vplyv na jeho jednotlivé komponenty. Nemusí sa to stať, pokiaľ venujeme určitý čas na ich údržbu. Stačí, ak urobíme tri kroky, a nebudeme musieť na jar rátať straty spojené s ich poškodením. Ako začať?

Prvý krok

  • Umývanie a voľba vhodného čistiaceho prostriedku

Prípravu okien na zimu odporúčame začať ich dôkladným umytím. Nie je to vhodné robiť pri silnom slnku. V tom prípade voda rýchlejšie uschne a na sklách sa môžu objaviť ťažko odstrániteľné fľaky, či „šmuhy“. Na druhej strane, odporúčame umývať okná, keď je vonku ešte pomerne teplo, pretože pri nízkych teplotách je sklo krehkejšie.

Najlepšie je použiť tekutý prostriedok určený na tento účelu, ktorý nájdeme v každej predajni drogérie. Pamätajme na to, že na umytie okien stačí iba malé množstvo prípravku. Veľmi dôležitá je i voľba handry na umývanie skiel. Mala by byť mäkká a najmä bez švov.

„Pri umývaní plastových profilov si čistiaci prostriedok zvoľte opatrne. Nemal by obsahovať agresívne chemické látky, rozpúšťadla, ani abrazívne prostriedky. Pokiaľ použijeme príliš silný prostriedok, môžeme okno poškodiť. Niektoré chemické látky môžu spôsobiť zmenu farby alebo poškrabanie plastového profilu. Bezpečným riešením je prípravok na umývanie okien alebo obyčajný prostriedok na umývanie riadu,“ uviedol Peter Grocký, obchodný manažér spoločnosti OKNOPLAST.

Druhý krok

  • Technický stav okien

„Čisté okná si dôkladne prezrieme, aby sme zhodnotili ich technický stav. Najprv je dôležité skontrolovať, či všetky pohyblivé časti fungujú. Pokiaľ si všimneme, že sa okno ťažko otvára alebo zatvára, alebo netesní, mali by sme ho nastaviť podľa návodu uvedeného výrobcom okien. Naším zákazníkom odporúčame dbať na funkčnosť tesnenia okien. Okná ktoré netesnia, môžu výrazne zvýšiť naše účty za kúrenie,“ uviedol Peter Grocký.

Po tom, čo sú pohyblivé časti okna nastavené tak ako majú, mali by sme namazať pánty a pohyblivé súčasti kovania podľa odporúčaní výrobcu. Najlepšie sa na to hodí technický vazelín alebo mazivá na báze silikónu, pretože rozpúšťadlo v nich obsiahnuté sa vyparí. K jemnej vrstve maziva sa prach neprichytáva, čo výrazne uľahčuje udržanie čistoty okien.

Tretí krok

  • Kontrola tesnenia

Tesnenie je počas zimy najviac ohrozená časť okna. Pred kúpou okien, výrobcovia odporúčajú overenie jeho kvality. OKNOPLAST do svojich okien montuje tesnenie z materiálu EPDM, ktorý je odolný proti pôsobeniu atmosférických vplyvov.

„Pred zimou odporúčame ošetriť tesnenie buď silikónovým mazivom alebo technickým vazelínom. Najviac pozornosti by sme mali venovať tesneniu v dolnej časti rámu, pretože je najviac vystavené prípadnému poškodeniu,“ uviedol Peter Grocký.